WIELKA SOBOTA I kolejny symbol. Według wierzeń i tradycji woda - to symbol życia, a ogień - symbol światła. W wielką sobotę uczestniczy się w ceremonii święcenia ognia i wody. Jak mówi legenda - na pamiątkę umywania rąk przez Piłata i ogrzewania się przy ognisku Apostołów.
Jeszcze nie tak dawno nawet popiół z palonego ogniska zabierano do domu, co miało uchronić przed uderzeniem pioruna. Natomiast święconą wodę używano do różnych celów. Głównie kropiono nią wkoło łóżka ciężko chorych domowników tworząc krąg by złe duchy do odchodzącej duszy nie miały dostępu.
W wielu domach w Zręcinie do dzisiaj zwyczaj ten jest przestrzegany oraz uzupełniali domowe kropielniczki, które niegdyś przy wejściu w każdym domu były, a dzisiaj już tylko w pamięci nielicznych pozostały. Duże znaczenie w obrzędowości wielkiej soboty miało święcenie pokarmów. Były to nie jak dziś małe koszyczki, ale kosze, w których mieścił się cały bochen chleba. Święcone jadło miało wielką moc, nie wyrzucano nawet kości. Dane psu chroniły go przed wścieklizną.
Wielka sobota to również inne,niepisane święto, dzień najważniejszy w dziejach naszej polskiej ziemi - bo to w ten właśnie dzień Mieszko I, w kwietniu 966 roku przyjął chrzest co było początkiem chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.