Z inicjatywy przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego Edwarda Nowaka i starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka, 8 maja 2015 r. do Starostwa Powiatowego w Krośnie, zaproszono przewodniczących rad miejskich i gmin z terenu powiatu. Było to pierwsze takie spotkanie w historii samorządu, którego intencją jest nawiązanie szeroko rozumianej współpracy w wielu obszarach, rozwiązywanie bieżących problemów, realizacja wspólnych przedsięwzięć, wymiana informacji oraz pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.
W spotkaniu uczestniczyli również wicestarosta Adolf Kasprzyk i dyrektor – etatowy członek Zarządu Aleksander Mercik.
Po krótkiej prezentacji wszystkich uczestników, przewodniczący Edward Nowak przedstawił ogólny zarys zaplanowanych na ten rok sesji Rady Powiatu, ponieważ podejmowane będą zagadnienia, które są związane z działalnością gmin. Podkreślił, że powiat to jest suma problemów gmin. Jeżeli nie będzie współpracy, to niewiele uda się zrobić.
Następnie głos zabrał starosta Jan Juszczak, który omówił temat związany z infrastrukturą drogową. Przypomniał, że Zarząd Powiatu zorganizował objazd dróg powiatowych, w porozumieniu z wójtami i burmistrzami, aby na miejscu, w poszczególnych gminach porozmawiać i przygotować listę planowanych do realizacji najważniejszych zadań. – Od kilku lat były zastrzeżenia, że realizacja zadań w tak ważnym obszarze jak infrastruktura drogowa, powinna odbywać się w inny sposób. Z pozycji powiatu inaczej widzimy pewne rzeczy. Dlatego w drodze konsultacji i rozmów z gospodarzami terenu chcemy ustalić w jakiej kolejności powinny być prowadzone zadania powiatowe na terenie danej gminy. Nie chcemy niczego narzucać , poprzez rozmowy dojdziemy do lepszych efektów – powiedział starosta. Odniósł się również do wyzwań, które stoją przed samorządami w kwestii finansowania zadań powiatowych przy udziale gmin. – Trzeba uwzględnić fakt, że środków finansowych w stosunku do potrzeb jest ciągle za mało. Przyjęliśmy zasadę, że do każdej złotówki powiatowej szukamy złotówki na zewnątrz.
Starosta wymienił programy do których samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie zadań (Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych „schetynówka”, na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, tzw. rezerwa ministerialna, współpraca Polska – Republika Słowacka). Jednak pozyskiwanie środków jest coraz trudniejsze. Dlatego powiat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców poszczególnych gmin, przez które przebiega sieć dróg powiatowych i szuka innych rozwiązań, składając propozycję współfinansowania przez gminy zadań należących do powiatu, przy określeniu zasad współpracy i warunków wsparcia. – W chwili obecnej wchodzimy w nową perspektywę unijną RPO na lata 2014 – 2020. Każdy samorząd liczy na te pieniądze. Jednak możliwości są bardzo ograniczone, bowiem większość środków ma być przeznaczona na budowę łączników z autostradą. Na teren naszego powiatu trafią znikome fundusze, dlatego musimy się zmobilizować. Będziemy indywidualnie rozmawiać i prosić o wsparcie gmin, a dzięki temu uda się zrealizować więcej inwestycji – podkreślił J. Juszczak. Jeżeli gminy zadeklarują przejęcie zadań powiatowych, to współfinansowanie będzie procentowo podzielone między powiat, a daną gminę. Chcemy wypracować jasne reguły funkcjonowania wobec wszystkich i szukać najlepszych rozwiązań.
W dalszej części spotkania przewodniczący Edward Nowak przedstawił inne propozycje dotyczące współpracy między samorządami, m.in. zapraszając do udziału w konferencji „Transplantacja narządów, przeszczep szpiku szansą na drugie życie”, której celem jest propagowanie szczytnej idei transplantologii. Kolejna ważna inicjatywa to organizacja spotkań z przedsiębiorcami, aby przedstawić możliwości wsparcia lokalnego biznesu, pokazać co Powiat może zrobić dla osób prowadzących działalność gospodarczą, głównie w oparciu o działalność Powiatowego Urzędu Pracy. W planach jest także spotkanie informacyjne z przedstawicielem Urzędu Skarbowego, którego celem będzie tworzenie przyjaznej atmosfery między urzędem skarbowym, a przedsiębiorcą oraz przedstawienie aktualnych przepisów prawno - podatkowych, programów czy ulg pomocnych w prowadzeniu działalności.
Spotkanie było okazją do wymiany cennych uwag i nawiązaniu pierwszych kontaktów, spotkało się z pozytywnym odbiorem zaproszonych gości. Uczestnicy wyrazili zainteresowanie i poparcie dla kolejnych inicjatyw. Zapewnili o przekazaniu poruszanych tematów na forum swoich rad.
tekst i foto STAROSTWO POWIATOWE W KROŚNIE