Nazywam się Zręcin, stary Zręcin. Zbliża się święto Niepodległości to czas, gdy możemy rozmawiać o mojej historii. Wybaczcie, ktoś powie, że uprawiam prywatę – nie zaprzeczę, ale to również Wasza historia.
Jako poczciwy staruszek mam prośbę - nie fałszujcie mojej historii, błagam nie twórzcie mitów, nie opowiadajcie zdarzeń, których nie przeżyłem, nie ośmieszajcie mojej siwej skroni oraz moich mieszkańców, bo ani ja ani Wy, kochani mieszkańcy nie zasłużyliśmy na to. No cóż może nie byłem zbyt zasobny, przepraszam, że za mało miałem błękitnej krwi, że wiele pokoleń, musiało tu ciężko pracować, czasem wyjechać za chlebem, by coś osiągnąć, ale każdemu dawałem schronienie, chroniłem przed najgorszymi plagami i klęskami, nie unosiłem się pychą, chciwością, nie wywyższałem się ponad Was, nigdy Was nie okłamywałem, wszystkich szanowałem, i wszystkich kochałem i tak jest do dzisiaj.
Dlatego nie potrafię zrozumieć, dlaczego właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka - dawniej i dziś”, o dziwo firmujący się nazwą i godłem mojej gminy robi mi taką przykrość. Nie wiem, kto to jest i wolę nie wiedzieć. Zwłaszcza, że w jego zabiegach widać celowe mieszanie prawdy z fałszem. Kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się powoli dla wielu prawdą, to stara metoda ludzi z systemów dzisiaj potępionych, ta metoda nie jest szlachetną, a prawda jak oliwa wypłynie na wierzch.
Jako doświadczony stary Zręcin, myślałem, że nie wrócą już ludzie z dawnych lat, którzy celowo i z premedytacją fałszowali i wmawiali Wam w szkołach i na wiecach, telewizji i prasie niestworzone rzeczy o naszej historii – jak bardzo się myliłem zrozumiałem dopiero, gdy oburzeni ludzie pokazali mi ten wspomniany wyżej profil i łzy popłynęły mi wadami Jasiołki i Bóbrki.
Zobaczcie drodzy, oto poniżej, zawsze po lewej stronie, znajduje się tylko kilka przykładów - zrzutów ekranowych, z profilu FB „Gmina Chorkówka - dawniej i dziś”, a po prawej stronie zrzut ekranowy z innych stron, które są dowodem jak manipuluje się dzisiaj moją jako Zręcina i Waszą historią, celowo wprowadzając zmiany na zdjęciach pobieranych z różnych materiałów.
Kliknij na foto, aby powiększyć.
Ten dwór nigdy nie stał przy obecnej ulicy Konopnickiej obok P. Niziów w Zręcinie jak to twierdzi i opisuje właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie). Zdjęcie przedstawia dworek Białoprądnicki w Krakowie (zrzut ekranu po lprawej stronie).
Właściciel profilu na FB "Gmina Chorkówka-dawniej i dziś " po przekształceniu go w sepię, oraz dodaniu dwóch okien i usunięciu okna i lampy nad wejściem oraz lukarny na dachu, dodaje swoją zmyśloną opowiastkę i delikatnie ujmując, wmawia czytelnikom, że to Zręcin ... może jednak bez komentarza. Kliknij tu i zobacz sam oryginalnie zdjęcia.
Ten dwór nigdy nie stał przy obecnej ulicy Cmentarnej w Zręcinie jak to twierdzi i opisuje właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie). Zdjęcie to przedstawia dwór Kozłowskich w Żytorodzi (zrzut ekranu z prawej strony).
Właściciel profilu na FB "Gmina Chorkówka-dawniej i dziś " po skadrowaniu, usunięciu jednego komina wmawia czytelnikom, że to Zręcin ... może bez komentarza. Kliknij tu i zobacz sam oryginalnie zdjęcia.
Ten dwór nigdy nie stał w Zręcinie, ani w Bóbrce, ani na ich granicy, jak to twierdzi i opisuje właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Zdjęcie przedstawia dwór we Frydrychowicach, z pocztówki (zrzut ekranu po prawej stronie). Zdjęcie publikowane na profilu FB zostało poddane zabiegom takim jak: skadrowanie oraz drobne retusze wmawiając Wam, że to … zresztą osadźcie sami. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
Ta budowla nigdy nie miała stanąć w Zręcinie i żądnych fundamentów pod nią tu nie było, tak jak to twierdzi i opisuje właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Rycina przedstawia budynek (zrzut ekranu po prawej stronie) „instytut robotniczy” w Monmouth, w Walii i stoi do dzisiaj - można ten budynek zobaczyć w Internecie TU Zdjęcie publikowane na profilu zostało celowo poddane zabiegom takim jak: usunięcie innych zabudowań czy osób. Autor profilu dodając kolejną swoją opowiastkę delikatnie mówiąc - robi czytelników w konia - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie.
To zdjęcie nie przedstawia Zręcinia jak wmawia i opisuje właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) nie zostało nawet wykonane w Polsce. To publikowane na profilu FB zostało poddane zabiegom takim jak: skadrowanie, usunięcie elementu architektury ogrodowej widocznej na oryginalnym zdjęciu po prawej stronie, żeby postarzeć przekształcono go w sepię. Te działania świadczą o celowości „autora”, który dodając kolejną swoją opowiastkę ponownie robi Was w konia - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie publikowane tu jako
To zdjęcie nie przedstawia parku przy starej plebani jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie), bo takiego nawet nie było w Zręcinie.
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) to niedawno wykonane zdjęcie kolorowe, które możemy znaleźć na węgierskich stronach. To publikowane na profilu FB zostało przekształcone w sepię, po to, aby wyglądało, że wykonano je ponad 100 lat temu. Ponownie właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” nabija czytelników w przysłowiową butelkę - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
To zdjęcie również nie przedstawia alei prowadzącej do pałacu niejakich Dynowskich bo takiego w Zręcinie nawet tu nie było, jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) to niedawno wykonane zdjęcie kolorowe parku brodzkiego z portalu lasów państwowych. To publikowane na profilu FB zostało celowo przekształcone w sepię, zapewne po to, aby wyglądało na stare. Ponownie właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” nabija Was w przysłowiową butelkę - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
To zdjęcie nie przedstawia Ciołkosza i zwierzęcia, które ktoś przywiózł do Zręcina - jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) to kadr z filmu znanego autora. To publikowane na profilu FB zostało przekształcenie w sepię i usunięcto z niego znak wodny ”LIFE” poprzez odpowiednie skadrowanie zdjęcia dodając bzdurną opowiastkę. Właściciel portalu „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” ponownie robi z Was..... kogo - osądzicie sami - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
To zdjęcie nie przedstawia konia niejakiego Benedykta ze Zręcina - jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie). Na zdjęciu (zrzut ekranu po prawej stronie) widzimy oryginalne zdjęcie wielokrotnie nagradzanego węgierskiego konia wyścigowego KINCSEM, do którego, do dnia dzisiejszego należy rekord wygranych pod rząd gonitw. Zapewne niejeden chłop ze Zręcina chciałby mieć takiego konia stąd ta kolejna opowiastka "marzyciela".
Zdjęcie na FB jak zwykle zostało poddane drobnym retuszom samego konia, któremu nawet fejsbukowy "twórca" wyrównał białą pońcochę na przedniej nodze, przyciął drzewka i skadrował. Właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” ponownie robi Was w konia, ale przynajmniej utytułowanego - osądzicie sami - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie:
To zdjęcie nie przedstawia w całości Ciołkosza - jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie). Na zdjęciu (zrzut ekranu po prawej stronie) widzimy zdjęcie, które jest takie samo jak na FB, różni się tylko głową. Otóż fejsbukowy „twórca” znowu, delikatnie ujmując, „pożyczył” sobie cudze zdjęcie, z którego usunął głowę i na to miejsce wsadził jak sam twierdzi głowę Ciołkosza (?). Żartując - zapewne jak czytamy, aby bywać na tylu salonach nie miał odpowiedniego stroju, więc trzeba było jego rangę podnieść cudzym strojem i sylwetką.
To kolejny dowód jak właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” ponownie robi czytelników w konia. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie:
To zdjęcie nie przedstawia pomnika Karola Klobassy w Bóbrce - jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie).
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) przedstawia ministra rolnictwa Węgier Kazme Ferenca i znajduje się na Węgrzech. To publikowane na profilu FB zostało podrobione przez wpisanie na cokole tekstu: „Karol Klobassa ... itd”. „Autor” wymyśla również kolejną historyjkę z konkretna datą i kto go zniszczył, aby po raz kolejny wprowadzać Was w błąd ..... przez wzgląd na pamięć wielkiego obywatela Zręcina Karola Klobassy - bez komentarza. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
To zdjęcie nie przedstawia tarasu pałacu niejakich Dynowskich - jak twierdzi właściciel profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” (zrzut ekranu po lewej stronie) - bo takiego w Zręcinie tu nie było.
Zdjęcie oryginalne (zrzut ekranu po prawej stronie) nie pochodzi nawet z Polski. To publikowane na profilu FB zostało przekształcone w sepię, skadrowane, dodając kolejną opowiastkę by ponownie zrobić czytelników w konia. Kliknij tu i zobacz oryginalne zdjęcie
A teraz coś specjalnego pałac niejakich Dynowskich w Zręcinie w miejscu obok dębu Strażnika. Po lewej stronie zrzut ekranowy profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś” ze szczegółowym opisem, a po prawej stronie zrzut ekranowy ze zdjęciem wykonanym niedawno i przedstawiającym zamk w Maisons-Laffitte - FRANCJA (Château de Maisons-Laffitte)- kopia znajduje się w Chinach. Widzicie podobieństwo - nie to popatrzcie niżej. Kliknij tu i zobacz zamek we Francji.
Oczywiście podobieństwo zawsze może wystapić, jednak tu nie chodzi o to. Ten budynek posłużył fejsbukowemu "twórcy" do - nie chcę nazywać tego po imieniu - zobaczcie i osądzcie sami.
Po lewej stronie są zrzuty ekranowe z profilu na FB „Gmina Chorkówka-dawniej i dziś”.
Po prawej stronie pokażę działania w jaki to sposób powstał pałac Dynowskich w Zręcinie, oczywiście tylko na papierze bo nigdy takiej budowli nie było w Zręcinie. Zobaczcie ile trudu trzeba sobie zadać, aby nabijać ludzi w butelkę, ale właśnie przez te działania widać, że nie wynika to z niewiedzy "autora", ale jest celowym mieszaniem prawdy z falszem. I nie chodzi tutaj o tą faktyczną prwadę, ale o fałszywe informacje, niezgodne z prawą opisy, które są wielokrotnie powtarzane i dla czytelników mają z biegiem czasu stać się "prawdą".
Kliknij na foto, aby powiększyć.
Jako Zręcin mówię Wam nie było tu żadnego zamku, pałacu Dynowskich, czy Krzanowskich śmieszne nazwy takie jak: Zamkowy Przelążek, Międzywsie Kościeszów, Pokościelne, zostały wymyślone przez „fejsbukowego autora”, a ks. proboszcz Gosztyła nie spalił ksiąg i dokumentów parafialnych Zręcina oraz żaden proboszcz zręciński tego nie uczynił i nikt z nich nie podrabiał wszystkich ksiąg i dokumentów. Pożaru dokumentów parafialnych w Zręcinie też nie było.
Niemcy nie zabili dziesięcioro żydowskich dzieci w Zręcinie, nie polewali ich tu kwasem, nie ma przy ulicy Łukasiewicza cmentarza gdzie pochowano wspólnie około 30 dzieci żydowskich i katolickich zamordowanych w czasie II wojny światowej, resteuracji o nazwie Europa też nie było tylko zwykła karczma wiejska i wiele innych wątków, które można między bajki włożyć, ale wybaczcie stary już jestem i nie mam siły ani chęci z wymyślonymi historyjkami i bzdurami się droczyć.
Wasz Zręcin
Źródła:
https://www.facebook.com/Gmina-Chork%C3%B3wka-dawniej-i-dzi%C5%9B-506640872726985/photos_stream?ref=page_internal,
oraz Google Images
|