10 lat KHDK w Zręcinie
W dniu 3. 07. 2016 klub nasz obchodził 10 lecie istnienia. Podczas uroczystości Pani Prezes Aneta Kozubal za dotychczasową działalność odebrała odznaczenie dla klubu, oraz pamiątkową statuetkę “Serce na dłoni”. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów należą sie też wszystkim którzy wspierają naszą diałalność. Wzorem dopingującym nas do dalszej działalnosci są zaproszeni w dzisiejszym dniu goście p. Julian Szmyd - Honorowy Prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi przy Rafinerii Jedlicze, p. Marian Wszołek – Kierownik Biura OR PCK w Krośnie oraz p. Sławomir Stefański – wójt gminy Wojaszówka.
…Pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa został utworzony w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Otrzymał on nazwę Instytutu Pobierania i Konserwacji Krwi. Rok później Polski Czerwony Krzyż zorganizował w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi. W pierwszych latach działalności obydwa ośrodki zajmowały się opracowywaniem zasad i podstaw leczenia krwią i ich popularyzacją. W ostatnim roku przed wybuchem II Wojny Światowej działały w Polsce trzy ośrodki przetaczania krwi. Dysponowały one około tysiącem stałych krwiodawców. W czasie wojny gwałtowanie wzrosło zapotrzebowanie na krew. Masowo zgłaszać zaczęli się honorowi dawcy krwi, a jako pierwsze oddały krew sanitariuszki i pielęgniarki. W okresie Powstania Warszawskiego masowy, spontaniczny i bezinteresowny udział, a w szczególności kobiet i młodzieży, należy do najpiękniejszych kart historii Polskiego Czerwonego Krzyża. Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi. Pracami jej w początkowym okresie kierował prof. Ludwik Hirszfeld. Do 1950 roku utworzono 14 stacji krwiodawstwa dysponujących 6500 dawcami. Pracami ich kierował Resort Pomocy Doraźnej i Krwiodawstwa zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Opracował on pierwsze regulaminy dla placówek służby krwi i pierwszy regulamin organizacyjny krwiodawstwa w Polsce. Polski Czerwony Krzyż prowadził werbunek dawców, pobieranie, konserwacje i wydawanie szpitalom krwi, szkolenie lekarzy w zakresie leczenia krwią oraz organizował kursy dla personelu pomocniczego.
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zręcinie został założony i zarejestrowany w Związku Polskiego Czerwonego Krzyża dnia 2 marca 2006 roku. W skład zarządu wówczas weszli:
- Joanna Guzik – prezes
- Piotr Kozubal – skarbnik
- Patryk Lichoń – sekretarz.
W tamtym czasie klub liczył 15 członków.
Efektem naszych prac na przestrzeni dziesięciolecia jest czterokrotna zbiórka krwi. Łącznie zebrano około 50 litrów. Członkowie klubu oddali łącznie ponad 200 litrów krwi.
Corocznie uczestniczymy w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej i na Jasną Górę, podczas to których oddajemy krew dla potrzebujących z całej Polski. Spotykamy się również na wszelakich imprezach rekreacyjnych organizowanych dla krwiodawców z terenu województwa małopolskiego. Sporym zainteresowaniem cieszy się coroczny Turniej Piłki Nożnej Honorowych Dawców Krwi im. Władysława Piłata w Nowej Sarzynie.
2 lipca 2011 roku byliśmy triumfatorami tej imprezy zdobywając dwa puchary - za zwycięstwo i za najlepszego strzelca zawodów. Spotykamy się także raz do roku na Turnieju Piłki Siatkowej Honorowych Dawców Krwi, którego jesteśmy inicjatorami. W roku bieżącym planujemy organizację turnieju szachowego oraz koszykówki.
Członkowie klubu spotykają się z okazji Dnia Honorowych Dawców Krwi lub Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Na spotkaniach tych przyznawane są tytuły oraz wręczane odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.
Na dzień dzisiejszy skład zarządu klubu liczy 16 osób w skład którego wchodzą:
- Aneta Kozubal – prezes
- Marcin Kozioł – skarbnik
- Patryk Lichoń – sekretarz.
Podsumowując, zachęcamy Państwa do honorowego oddawania krwi.
Oddawać własną krew dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej, to "dar na rzecz życia", jak mówi motto tego Dnia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata.
Jan Paweł II Watykan 13.06.2004
KHDK Zręcin |