Centrum naszego Zręcina coraz bardziej pięknieje. Słonecznych kolorów nabrał budynek wielofunkcyjny zwany Ośrodkiem Zdrowia, w którego remont inwestuje nasza gmina Chorkówka.
Teraz, jak mówią niektórzy, zrobiło się w naszej miejscowości bardziej kolorowo, a nie jak za dawnych czasów szaro i ponuro. Długo musiał czekać ten budynek na nową elewację, nawet biorąc czas od zmiany dachu. Teraz za to cieszy oko estetyką jak pozostałe budynki znajdujące się w centrum naszej miejscowości. Dlatego każdą taką dobrą inwestycję należy chwalić i lobbować by było ich w naszej miejscowości więcej.
Przypomnijmy krótko historię tego budynku, pod którego równo 35. lat temu zaczęto kopać fundamenty i nie robiła tego gmina, ale mieszkańcy.

W 1978 roku powstał Komitet Budowy Ośrodka Zdrowia w Zręcinie w skład którego weszli:
Widziszewski Jan (ul. Łukasiewicza) – przewodniczący,
Bernacki Włodzimierz (ul. Szkolna) – skarbnik,
Jasłowska Czesława (ul. Łukasiewicza) – sekretarz,
Zuzak Stanisław (ul. Żeglecka) - przewodniczący komisji rewizyjnej,
Bodaszewski Bartłomiej (ul. Karpacka) - członek komisji rewizyjnej,
Kraś Franciszek (ul. Karpacka) - członek komisji rewizyjnej.
Jabłecki Edward (ul. Łukasiewicza) – członek,
Jasłowski Antoni (ul. Długa) – członek,
Leniek Jan (ul. K. Klobassy Zrenckiego) – członek,
Pelczarski Stanisław (ul. Karpacka) – członek,
Krzanowska Maria (ul. Konopnickiej) – inkasent,
Gąsior Zdzisław (ul. Kuźnicza) – inkasent,
Borek Marian (ul. Łukasiewicza) – inkasent,
Kowalski Mieczysław (ul. Konopnickiej) od 1981r.
Ciołkosz Mariana (ul. Kościelna) od 1981r.
Świeboda Zofia (ul. Szkolna) - skarbnik od 1982 r.
Do końca 1978 roku, w samym Zręcinie, wśród mieszkańców zebrano 40 tys. złotych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że pieniądze na jego budowę zbierano również wśród mieszkańców: Machnówki, Świerzowej Polskiej i Szczepańcowej, a OSP Zręcin przekazała na budowę 20 tys. sztuk cegły, która miała być przeznaczona na nową remizę.
W 1982 roku rozpoczęły się prace budowlane, a inspektorem nadzoru został Franciszek Kraś (ul. Karpacka). Wykonano fundamenty oraz w stanie surowym sutereny ze stropem i wyrównano teren.
Prace te kosztowały 240 tys. zł. Były finansowane przez osoby prywatne. Dla przykładu dochód komitetu z 15 festynów i zabaw zorganizowanych w ciągu 1,5 roku wyniósł 210 tys. zł. Dopiero w listopadzie 1982 inwestycję zaczęła finansować gmina w Chorkówce.
Należy tutaj podkreślić, że komitet zgromadził materiał, który był wystarczający do wykonania całego budynku w stanie surowym. Tak, więc śmiało można powiedzieć, że około 60% (niektórzy twierdzą, że więcej) kosztów budowy sfinansowali prywatnie mieszkańcy Zręcina, Machnówki, Świerzowej Polskiej oraz Szczepańcowej włączając to również społeczny komitet budowy, który również pozyskiwał środki finansowe.
Nawet później, gdy już sama gmina finansowała inwestycję, jakim była budowa Ośrodka Zdrowia, takie prace jak: rozładunek cegły, czy prace porządkowe wykonywali uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy Zręcina społecznie.
W 1985 roku budynek poświecił ks. proboszcz Jerzy Moskal, który ma tutaj również zasługi w przekonywaniu mieszkańcow co do tej inwestycji, ponieważ duża część mieszkańców była przeciwna budowie Ośrodka - wolała budować wiejską salę, której komitet był wcześniej zawiązany.
Pierwsza wprowadziła się do niego OSP, a w 1986 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka Zdrowia. Dzisiaj po 30 latach od otwarcia doczekał się remontu. Wszystkim, którzy przyczynili się do decyzji o podjęciu prac remontowych Zręcin dziękuje.
J.S. |