Wojciech Żurkiewicz, mieszkaniec Zręcina, społecznik, pasjonat historii regionu, współautor monografii Zręcina i autor wielu historycznych artykułów, organizator uroczystości patriotycznych, prelegent na wielu uroczystościach, druh OSP Zręcin, sportowiec i Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Chorkówka został wyróżniony przez Prezesa Rady Ministrów „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.
Medal ten otrzymały (jak czytamy na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego) „osoby szczególnie zasłużone, związane z odzyskaniem Niepodległości i zaangażowane na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Osoby, które swoją postawą rozsławiły dobre imię naszego kraju, aktywnie włączały się w budowę wspólnoty i wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową”.
Czytając, za co medal ten został przyznany, bardzo cieszy fakt, że właśnie jeden z mieszkańców naszego Zręcina, Pan Wojciech Żurkiewicz został doceniony i wyróżniony jako jeden z 90. kilku osób z całego Podkarpacia przez Premiera Polski Pana Mateusza Morawieckiego.
Panie Wojtku Zręcin serdecznie gratuluje i jest dumny, że ma takiego dobrego, wspaniałego człowieka, oddanego społecznika, zakochanego w Zręcinie, w jego historii, w jego mieszkańcach, w naszej tradycji, w naszej małej społeczności jaką jest również gmina Chorkówka. Wszędzie tam, gdzie w Zręcinie dzieje się coś ciekawego, w każdej chwili gdy wspomina się o naszych bohaterach, wszędzie tam gdzie młodzieży mówi się o naszych przodkach wszędzie tam jest Pan Wojtek, zawsze jako organizator, współorganizator czy pomysłodawca oraz ten, który nikomu nie odmówi pomocy - taki jest nasz Wojciech Żurkiewicz, po prostu w Zręcinie nie znam nikogo tak zaangażowanego jak on i tak kochajacego tą naszą małą Ojczyznę jaką jest nasza miejscowość.
Wielki szcun Panie Wojtku!
W rozmowie o otrzymanym medalu podkreśla, "że jest to medal dla wszystkich społeczników Zręcina, którzy pomagali mu w ustawianiu tych kamieni pamięci w różnej formie, które opowiadają przechodniom o ludziach i wydarzeniach związanych z walką o niepodległość naszej Ojczyzny".
W imieniu premiera, podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odznaki wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która tak mówiła o nagrodzonych:
„Znajdujemy się dziś w niezwykle zaszczytnym gronie, wśród osób, które udowodniły, że Ojczyzna jest dla nich dobrem najwyższym, dobrem, o które trzeba walczyć i dla którego można wiele poświęcić. Osób, które walczyły o wolną i suwerenną Polskę w czasach, kiedy to polskie społeczeństwo długo i cierpliwie musiało znosić wszelkie restrykcje i ograniczenia jakie nakładała na nie władza ludowa, a wszelkie próby stawiania oporu, były szybko i krwawo tłumione. Jednak Polacy nie poddali się, a myśl sprzeciwienia się przyjętym porządkom coraz bardziej w nich dojrzewała. I wreszcie nadszedł pamiętny rok 1989 r., kiedy to polskie społeczeństwo po raz kolejny stanęło przed nowymi wyzwaniami, bowiem trzeba było na nowo przeorganizować funkcjonowanie państwa. Tutaj także obecni byli ludzie, którzy angażując się w prace na rzecz demokratycznych przemian, swoją postawą rozsławili dobre imię Polski oraz aktywnie włączyli się w budowę i wzmacnianie suwerenności i tożsamości narodowej”.
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości jest polską odznaką okolicznościową ustanowioną uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Na stronie odwrotnej, w górnej części znajduje się napis: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY ?, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.
źródło tekst i foto: Podkarpacki Urzęd Wojewódzki w Rzeszowie
|