Dzisiaj z inicjatywy zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Chorkówka Wojciecha Żurkiewicza została zamontowana i odsłonięta tablica informacyjna, która zawisła na starym fragmencie mostu w Świerzowej Polskiej na rzece Jasiołce.
Nie byłoby to jednak możliwe bez prac porządkowych. Przez co najmniej 20 lat w to miejsce ludzie zwozili śmiecie, powstało tam śmietnisko. Teren ten porządkowali: Bogumiła Kawalec pełniąca funkcję sołtysa wraz z członkami Rady Sołeckiej Świerzowej Polskiej, Piotr Kozubal - radny ze Świerzowej Polskiej, członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej ze Zręcina, koło Gołębia Pocztowego z gminy Chorkówka, którego prezesem jest Andrzej Szczur ze Świerzowej Polskiej oraz Ewa i Paweł Mindakowie, którzy także ufundowali tą tablicę. Urząd gminy sfinansował wywózkę śmieci.
Odsłonięcia dokonał wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, podczas odsłonięcia był również obecny zastępca Wójta Tomasz Tłuściak.
Tablicę umieszczono równo 150 lat po tym jak wty miejscu, w 1870 roku Karol Klobassa - Zrencki zeZręcina wybudował most łączący między innymi Zręcin z Krosnem. Most ten kosztował go 7 300 złt. Po sześciu latach przekazał ten most na własność dla Powiatu Krośnieńskiego i od tego roku aż do tej pory kolejne mosty są własnością powiatu.
Ciekawa jest historia mostu, na którego przyczółku dzisiaj umieszczono tablicę. Otóż w 1902 roku przy budowie mostów w Galicji po raz pierwszy zastosowano jak wtedy określano system żelazno-betoniowy (dzisiaj żelbeton), a już za dwa lata, bo w1904 roku na rzece Jasiołce w Świerzowej Polskiej wybudowano w tym systemie piękny, żelbetonowy, łukowy most. Most ten budowano tylko 70 dni roboczych! (obecny remontowano prawie 5 miesięcy w 2008r.). Był mostem długim bo światło środkowe między filarami wynosiło 25 m., a dwa światła boczne od przyczółku do filaru miały po 20,5m. (obecny jest krótszy i to o ponad 10 metrów bo ma długość 55,7m)
Pierwszą od jego budowy renowację przeprowadzono w 1927 roku, co możemy przeczytać jeszcze dzisiaj na zachowanym przyczółku. Niestety ten piękny most nie doczekał obecnych czasów. Podczas II wojny światowej Niemcy wycofując się, 8 września 1944 roku wysadzili go w powietrze. służył naszym mieszkańcom równo 40 lat.
Jurek Szczur
Foto źródlo: FB Grzegorz Węgrzynowski
|