Wrzesień to czas w którym kilkadziesiąt lat temu przyszło stanąć naszym rodakom do nierównej walki z Niemcami i Rosją w obrone naszej ojczyzny. To czas gdy śmierć była tak blisko i tak realna jak cień każdego żołnierza. Mimo to, tak wielu również i zręcinian stanęło do walki. Dlatego w wrześniu wspomnijmy wszystkich tych, którzy polegli w walkach w okresie dwóch światowych wojen, którzy zostali zamordowani w łagrach i obozach koncentracyjnych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Zróbmy wszystko, by w Zręcinie ufundować im tablicę pamięci - przecież to tak mało w porównaniu z tym co oni zrobili dla nas. Oto osoby ze Zręcina, którzy oddali życie. Lista oraz zamieszczony fragment pochodzą z książek Zręcin 1227-1945, Zręcin 1945-1981 - autorstwa M. Markiewicza, J. Szczura, W. Żurkiewicza (...)
Marosz Tomasz (ul. Szkolna) - Lwów. Internowany i osadzony w obozie jenieckim, gdzie przebywał 5 lat i 9 miesięcy. Fragment listu do żony z 29. 10. 1940 roku, gdzie opisuje obóz i życie w nim. „Gdybym mógł to nie tak, żebym przyjechał, alebym szedł pieszo, po skałach po różnych urwiskach, abym mógł wrócić. Nam nie wolno nigdzie wychodzić. Nasze baraki są wysokim parkanem kolczastym obwiedzione. Co 20 kroków żołnierz chodzi z karabinem i gdyby ktoś głowę wychylił, to bagnetem z powrotem nagania. Dwa cmentarze nas otaczają, wkoło nas góry i niebo wewnątrz baraku wygląda jak w cyrku menażeria. Ściany klitek z desek są papą obite. Pościel mamy i w pościeli pcheł i pluskiew tysiące. Zanim kto zaśnie to pół metra skacze do góry od bólu. A rano wstaje pijany i słaby ze smrodu. Wikt pół chleba na dzień, zupa i kasza na obiad. Centa nie widzieliśmy jak w czerwcu. Koszuli nikt już nie ma i już się nie szyje tylko wiążą powrósłami. Ubrania na wykończeniu, zimno się robi i co mamy robić. Dużo posiwiało i połysiało, ja także do nich należę. Ale się pożalić nie ma do kogo.
Ich śmierć - nasza wolność.
I wojna światowa
1. Borek Dominik (ul.Szkolna) 2. Borek Jan (ul.?)3.Borek Józef (ul. Nowa)4.Buczyński Stanisław (ul. Przylaski)5.Ćwiąkała Franciszek (ul.Nadbrzeżna)6. Dudek Józef (ul.Szkolna)7.Dynowski Franciszek (ul.Konopnickiej)8.Falisz Stanisław (ul.Szkolna)9.Gąsior Wojciech (ul.Kuźnicza)10.Jasłowski Józef (ul. Długa11. Jasłowski Ludwik (ul. Długa)12. Jasłowski (ul.Łukasiewicza)13. Kurek Jan (ul. Jesionowa)14. Misiak Bronisława (ul. Przylaski)15. Opatkiewicz Kacper (ul. Szkolna)16. Opatkiewicz Michał (ul. Szkolna)17. Prętnik Józef (ul. Przylaski)18. Stasik Jan (ul. Karpacka)19. Stojak (ul. Długa)20. Socha (ul. Kuźnicza)21. Szefler (ul. Łukasiewicza)22. Wiklowski Jan (ul. Śliwinki)23. Wilk Józef (ul. Karpacka)
II wojna światowa
24. Baran Stanisław (ul. Szkolna)25. Biały Honorata (ul. Łukasiewicza)26. Biały Karol (ul. Jesionowa)27. Borek Helena (ul. Długa)28. Bugielski Rudolf (ul. Łukasiewicza)29. Ciołkosz Kasper (ul. Łukasiewicza)30. Foremny Kazimiera (ul. K. Klobassy)31. Foremny Stanisław(ul. K. Klobassy)32. Foremny Stefania (ul. K. Klobassy)33. Guzik Władysław (ul. Karpacka)34. Janas Jan (ul. Szkolna)35. Janas Stanisław (ul. Szkolna)36. Kowalski Bronisław (ul. Przylaski)37. Kowalski Franciszek (ul. Przylaski)38. Krzanowski Józef (ul. Długa)39. Longawa Leopold (ul. Długa)40. Majka Helena (ul. Polna)41. Majkowski Stanisław (ul. Kościelna)42. Marosz Władysław (ul. Przylaski)43. Misiak Wincenty (ul. Jesionowa)44. Opatkiewicz Karol (ul. Szkolna)45. Pęcak Jan (ul. Kamieniecka)46. Pudło Jan (ul. Długa)47. Półchłopek Franciszek (ul. Konopnickiej)48. Szefler Estera (ul, Łukasiewicza)49. Szefler Mojsiek (ul. Łukasiewicza)50. Szefler Surka (ul. Łukasiewicza)51. Szefler Ryfcia (ul. Łukasiewicza)52. Szefler Lejwa (ul. Łukasiewicza)53. Szopa Karol (ul. Żeglecka)54. Tkaczyk Stanisław (ul. Śliwinki)55. Trybus Kajetan (ul. Kościelna)56. Trybus Eugeniusz (ul. Kościelna)57. Trybus Stanisław (ul. Łukasiewicza)58. Wojnowski Eugeniusz (ul. Długa)59. Woźniak Władysław (ul. Przylaski)60. Wójtowicz Stanisław (ul. Kościelna)61. Zuzak Józef (ul. Kuźnicza)62. Żołna Sylwester (ul. Kuźnicza)
(...) Nie zapominajmy również o tych którzy walczyli i powrócili, okaleczeni fizycznie i na psychice. W wyżej wspomnianych książkach znajdziemy większość z nich oraz ich krótkie historie i wspomnienia, jak również krótkie informacje o osobach, które oddały życie za nas. |