To zręcińskie dzwony obwieściły wszem i wobec, że rozpoczął się Rok Ignacego Łukasiewicza, od bicia zręcińskich dzwonów w 140. rocznicę śmierci rozpoczęły się obchody Roku tego wielkiego Polaka.
Rozpoczął się on przy grobie Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów i przed Bogiem w zręcińskim kościele pod przewodnictwem samego arcybiskupa dr Adama Szala - Metropolity Przemyskiego. I taka hierarchia, taki początek obchodów w Polsce był chyba najbardziej odpowiednim patrząc na życie tego człowieka.
W dobie kryzysu kultury i obyczaju oraz języka i słowa, kryzysu miłości, uszanowania Ojczyzny i jej obrońców, braku szacunku do drugiego człowieka, zwłaszcza tego mniej zamożnego, do ludzi wierzących, ludzi o innych poglądach- tak ważnym jest by uparcie pokazywać takich ludzi jak Honorata i Ignacy.
Dlatego wielki szacun dla młodych ludzi, którzy pomimo znużenia i zmęczenia ostatnimi przygotowaniami do swych uroczystości, nie odmówili i parę godzin spędzili w zręcińskim kościele oddając swoją obecnością cześć Łukasiewiczom. To w nich, tych młodych jest nadzieja, że zbudują Polskę „łukasiewiczowską” bogatą w pieniądze i szacunek do każdego człowieka, w której każdy będzie szanował i dbał o Ojczyznę.
Wiązanki kwiatów i znicze na grobie Łukasiewiczów, oddając im cześć złożyli:
- Piotr Babinetz - Poseł na sejm RP
- Jerzy Borcz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego
- Wioletta Rejman - Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
- Jan Pelczar - Starosta krośnieński,
- Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka
- Tomasz Tłuściak - zastępca Wójta Gminy Chorkówka
- Zbigniew Leniowski - Prezes Zarządu PGNiG Technologie S.A.
- Ryszard Rabski - Prezes Zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
- Marta Rymar - Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie
- Helena Nowak - Dyrektor szkoły w Bóbrce
- Małgorzata Frączek - Dyrektor szkoły w Świerzowej Polskiej
- Mirosław Guzik - Dyrektor szkoły w Chorkówce
- Paweł Przetacznik - Dyrektor szkoły w Zręcinie
- Monika Subik - Radna powiatowa, Dyrektor - członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego
- Bogusława Kawalec - Sołtys Świerzowej Polskiej
- Aldona Pałys - zastępca Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Świerzowej Polskiej im. Ignacego Łukasiewicza
- Natalia Wierdak - reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Świerzowej Polskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Były poczty sztandarowe, wartę honorową przy grobie wystawiła Grupa Rekonstrukcyjna ze Zręcina. Przy grobie i w kościele, byli mieszkańcy Zręcina i okolicznych miejscowości oraz wielu znakomitych gości.
W kościele odbyło się krótkie sympozjum historyczne, które prowadził ks. dr hab. Dariusza Dziadosza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie mgr Paweł Przetacznik w sposób wręcz naukowy przedstawił historię zręcińskiej parafii. Czas nie pozwolił mu by bardziej szczegółowo zatrzymać się nad ciekawymi wydarzeniami, a wszyscy bardzo chętnie by go wysłuchali. Szkoda tylko, że pan Paweł Przetacznik jeszcze nie zdecydował się na publikację książką dotyczącą zręcińskiej parafii - szkoda tak wielką wiedzę jaką posiada na ten temat - trzymać jedynie w szufladzie.
Jerzy Szczur, mieszkaniec Zręcina natomiast w formie subiektywnej prelekcji przedstawił życie Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów.
Profesor Dziadosz wprowadzając słuchaczy do referatów mówił bardzo krótko, ale jak przystało na niego w sposób bardzo rzeczowy, konkretny i przystępny, ale dający dużo do myślenia nad wieloma wyrażonymi tam myślami czy stwierdzeniami.
Podczas Mszy świętej i swojej homilii abp. dr Adam Szal zawracając się głównie do młodzieży, która przyjęła w tym uroczystym dniu Sakrament Bierzmowania, wielokrotnie nawiązywał do życia Ignacego Łukasiewicza, później odwiedził również zręciński cmentarz.
Obchody zostały zorganizowane przez parafię zręcińską, przez jej proboszcza ks. kanonika dr Wacława Sochę, który wraz z wikariuszami ks. Leszkiem Nawracajem i ks. Łukaszem Mroczkiem oraz seniorem ks. kanonikiem Edwardem Stępniem dzisiaj modlili się wspólnie za Łukasiewiczów. Tak jak to czynią wielokrotnie ciągu całego roku.
|