Ks. Biskup dr Jan Niemiec w Zręcinie/ Jurek Szczur
Dzięki staraniom ks. Proboszcza dr. Wacława Sochy tegoroczne rekolekcje adwentowe w Zręcinie będą szczególne, bo i szczególny człowiek, skieruje do nas swe słowa, będzie to ks. Biskup dr Jan Niemiec. Patrząc na jego piękny życiorys, widzimy, że zawsze stał jako człowiek, kapłan i biskup obok drugiego człowieka, z ręką wyciągniętą do każdego kto potrzebuje pomocy, obok każdej rodziny, o której prawa tak często się upomina. I nawet gdy przyszło cierpienie, choroba jak tylko siły pozwalały upominał się o godność dla drugiego człowieka o prawa rodziny, o godne miejsce Boga w życiu każdego z nas, jak sam mówi: "jako biskup, następca apostołów, sięgam zawsze do Pisma Świętego, które jest słowem, które pokazuje rzeczywistość jaka była, jaka jest i jaka będzie".
Swój rodzinny dom w Kozłówku ofiarował, z przeznaczeniem do pracy z młodzieżą - prowadzi go fundacja TROSKA. Ci, którzy Go znają prywatnie podkreślają Jego skromność, otwartość i gościnność.
Ks. dr Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej obrządku łacińskiego urodził się 14 marca 1958 w Rzeszowie. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie oraz Seminarium Duchowne w Przemyślu. Studia doktoranckie na KUL i doktorat nauk humanistycznych w Instytucie Historii Nauki PAN. Jest autorem książek i artykułów naukowych oraz wierszy. Twórca i redaktor naczelny podolskiego rocznika naukowego „Studia Catholica Podoliae”.
Po 13 grudnia 1981 napisał dwa indywidualne listy protestacyjne: 29 I 1982 do Kancelarii Sejmu PRL i do Rady Państwa (z odpisem na ręce Prymasa) przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego oraz 8 II 1982 Senatu WSP w Rzeszowie w obronie Krzyża. Ks. bp. dr Jan Niemiec w latach osiemdziesiątych organizował i uczestniczył w marszach na rzecz uwolnienia więźniów politycznych oraz występował publicznie z apelami przeciwko naruszaniu praw obywatelskich i politycznych przez władze PRL. Prowadzono przeciwko niemu postępowania karne z dekretu o stanie wojennym.
Wcześniej w 1980 współzałożyciel NZS w WSP i jeden z jego najaktywniejszych działaczy (m.im. organizator rzeszowskiego Białego Marszu Przeciwko Przemocy po zamachu na papieża Jana Pawła II w V 1981 – niósł transparent „Ducha nie gaście” i przemawiał na zakończenie). Od 1980 kolporter prasy i wydawnictw podziemnych, inwigilowany i represjonowany.
1981/82 nauczyciel w SP w rodzinnym Kozłówku k. Strzyżowa. Organizator i przewodniczący KZ „SOLIDARNOŚĆ” tamże. Po roku pracy przyjęty na II rok Wyższego Seminarium Duchowego w Przemyślu.
1987-1989 wikariusz u kapelana „SOLIDARNOŚCI” ks. Edwarda Frankowskiego w parafii w Stalowej Woli, m.in. gdzie szczególną rolę odegrał wśród hutników podczas strajku w Hucie Stalowa Wola.
1 VI 1977 lub 1982 – 15 XII 1983 rozpracowywany przez Wydz. III lub/i IV KW MO/WUSW w Rzeszowie w ramach KE krypt. Klon.