W sobotę, 29 grudnia 2012 roku zmarł Abp Ignacy Tokarczuk.
Władze komunistyczne uważały go za jednego z głównych swoich przeciwników, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. Podczas trwających około 28 lat rządów w diecezji przemyskiej rozwinął szeroką działalność duszpasterską i organizacyjną. Została wówczas poważnie rozbudowana sieć parafialna (powstało ponad 220 nowych parafii), wybudowano bez zezwolenia władz około 200 kościołów parafialnych i około 170 filialnych.
Tak w 1997 roku, w Krośnie witał go Jan Paweł II.
…. witam (…), arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, którego imię wpisało się w szczególny sposób w dzieje współczesnego Kościoła w Polsce. Kościół ten nie może zapomnieć jego wielkiej odwagi w okresie rządów komunistycznych, a przede wszystkim tej determinacji, jaką wykazał w zmaganiach o wznoszenie potrzebnych Kościołowi w Polsce budowli sakralnych….
Tylko w samej dawnej zręcińskiej parafii w tym czasie wybudowano 4 kościoły, i powstały 3 nowe parafie. Ks. bp Ignacy Tokarczuk poświęcił nowe kościoły:
W 1972 r., w Kopytowej
Odległość od kościoła parafialnego w Zręcinie wynosiła 8 km. Dlatego jak pisze, Pani Felicja Jaskółka, ludzie starsi nie mogli uczestniczyć w niedzielnej Mszy św. W okresach letnich w latach 1969-71 ks. prałat Stanisław Łuksik , proboszcz ze Zręcina, zezwolił wikariuszom na odprawianie Mszy św. w domach osób, które były chore. W tych nabożeństwach uczestniczyli mieszkańcy wsi Kopytowa i Podniebyla. W ten sposób rozpoczęło się organizowanie nowej wspólnoty zgodnie z wolą ówczesnego ordynariusza diecezji bp. Ignacego Tokarczuka. Był rok 1971. Państwo Muniowie uzyskali plan na budowę stodoły. Rozpoczęła się budowa pod przewodnictwem ks. Kazimierza Biśto, ale nie stodoły, a naszego obecnego kościoła. Było to bardzo trudne. Ogromne zaangażowanie młodego kapłana, jego autorytet wśród mieszkańców pozwalały na kontynuowanie prac. Prace odbywały się najczęściej nocą, gdyż władze lokalne, powiatowe i milicja bardzo przeszkadzały. Ciągłe wezwania na przesłuchania ks. Kazimierza Biśto i najbardziej zaangażowanych w budowę osób były na porządku dziennym. Była grupa ludzi, na czele z Józefem Wasłowiczem, wtajemniczonych w te prace. Służby bezpieczeństwa i władze powiatowe straszyły budujących grożąc im zwolnieniem z pracy oraz rozbiórką kościoła.
W 1985 r. w Szczepańcowej
W 1985 r. poświecił kaplicę w Leśniówce ( budowa kościoła)
W 1988 r. w Żeglcach
Kościół miał stanąć na terenie opuszczonego gospodarstwa, gdzie stał stary domek z pobielanymi ścianami i stodoła, którą obrastały wysokie pokrzywy. Proboszcz ks. Jan Luchowski od 1983 roku, Msze św. odprawiał na podwórku a w razie deszczu w sieni domku, który był również plebanią. W tym czasie przerobiono stodołę na drewnianą kaplicę i od jesieni były w niej odprawiane nabożeństwa.
MODLITWA RÓŻAŃCOWA w intencji śp. Księdza Arcybiskupa w dniach 29, 30 i 31 grudnia o godz. 16.00 w domu przedpogrzebowym przy ul. Słowackiego 104 w Przemyślu. EKSPORTA – we wtorek 1 stycznia o godz. 15.00 z Domu Biskupiego do Archikatedry w Przemyślu, a następnie o godz. 15.30 MSZA ŚWIĘTA. UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA będzie odprawiona w środę 2 stycznia o godz. 11.00 w Przemyskiej Archikatedrze. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie! |