Na nasze niebo zawitał kosmiczny gość, bardzo jasna kometa C/2011 L4 PANSTARRS. Kometa została odkryta w ubiegłym roku w ramach Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System, w obserwatorium na Hawajach. Obecnie możemy ją podziwiać około godziny po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem.
Foto: Mariusz Świętnicki / Kometa PANSTARRS widziana 16 marca o godz. 18:48CSE nad Przylaskami. Ujęcie przez mały teleobiektyw, o ogniskowej 220mm, wykonane ze wzniesienia w Szczepańcowej.
Jest obiektem widocznym gołym okiem (pierwszą taką kometą po słynnej ze swego wybuchu 17P/Holmes z 2007roku), jako lekko rozmyta plamka światła. Wystarczy jednak użycie zwykłej lornetki, by przekonać się o jej wspaniałym wyglądzie. Kometa posiada jasną głowę której towarzyszy efektowny, lekko wygięty pyłowy warkocz. Obecnie podziwiamy ją z odległości 160 milionów kilometrów. Kometa z wieczora na wieczór podnosi się nad linią horyzontu, wędrując w stronę północnego bieguna nieba. Jej jasność będzie powoli słabła, dodatkowo blask Księżyca zmierzającego do pełni trochę przeszkadzi w jej obserwacji, ale i tak warto na nią spojrzeć przez lornetkę lub mały teleskop. W pierwszych dniach kwietnia PANSTARRS przejdzie w pobliżu ogólnie znanej i jasnej Wielkiej Galaktyki w Andromedzie. Życzę Wszystkim zainteresowanym udanych łowów.
Foto: Mariusz Świętnicki / Kometa PANSTARRS widziana 17 marca w godzinach 18:57-19:07CSE z Przylasek. Na ujęcie przez teleobiektyw 220mm składa się 11 oddzielnych, połączonych cyfrowo klatek.
|