Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w 2013 roku, w zręcińskim kościele zapisało się jako dzień historyczny. Otóż po raz pierwszy (wg źródeł pisanych) w tutejszym kościele odbyły się święcenia diakonatu. Wśród sześciu alumnów WSD w Przemyślu, którzy przyjęli święcenia był zręcinianin Dominik Majchrowicz. W Zręcinie na diakonów wyświęceni zostali także: Janusz Borek, Radosław Kwolek, Łukasz Pernal, Robert Ryba i Karol Wandas. Wszystkim diakonom życzymy by przy pomocy patrona tutejszej świątyni, św. Stanisława Biskupa Męczennika, udało się im wytrwać w postanowieniach i przyrzeczeniach, które składali między innymi w obecności J.E. ks. bp. Adama Szala, a Pani Zręcińska, Królowa Nieba i Ziemi otaczała ich całe życie płaszczem swej opieki.
Diakon to najniższy stopień sakramentu święceń (dwa wyższe stopnie to prezbiter - czyli ksiądz - oraz episkopat czyli biskup. Kapłan - oznacza obecnie jedynie biskupów i prezbiterów, a nie diakonów. Nauka katolicka przyjmuje jednak, że zarówno dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie (episkopat i prezbiterat), jak i stopień służby (diakonat), są udzielane za pośrednictwem aktu sakramentalnego nazywanego "święceniami", to znaczy przez sakrament święceń. Diakonat jest zazwyczaj przygotowaniem do przyjęcia następnego stopnia święceń. Diakoni mają rozmaite zadania, służące kapłanom: asystowanie biskupowi i kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (ale nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu, zajmowanie się w imieniu Kościoła dziełami miłosierdzia i administracją oraz akcją społecznej pomocy.
Diakonów można rozpoznać po stroju przez nich noszonym podczas odprawianej liturgii - zamiast ornatu mogą nosić dalmatykę (jest nieco krótsza) albo albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i spiętą u dołu. |