100 lat temu, w lipcu 1914 rozpoczęła się I Wojna Światowa. W wojnie brało udział blisko 71 milionów żołnierzy z tego 9,5 miliona zostało zabitych i rannych. W armiach państw zaborczych walczyli także Polacy. Około pół miliona z nich zostało zabitych na polu walki lub zmarli na skutek odniesionych ran, a blisko milion zostało rannych. Za każdą z tych cyfr kryją się rodzinne tragedie, także zręcińskie.
Ze Zręcina znamy nazwiska 22 żołnierzy, którzy polegli oraz 91 mieszkańców, którzy brali czynny udział w walkach na frontach I wojny. Dzisiaj, dzięki Bogu, nasze młode pokolenia nie doświadczają wojen, ba nie wiedzą nawet co oznacza powszechna służba wojskowa. Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie, że sto lat temu, Polacy byli wcielani do obcych armii zaborców, a służba wojskowa w niektórych przypadkach trwała wtedy aż 12 lat, wiek poborowy to 19-55 lat!
Podczas takiej służby na Węgrzech i Morawach zmarli też dwaj zręcinianie mieli 26 i 22 lata.
Na zręcińskim cmentarzu jest tablica, a na niej Ci, którzy zginęli (zapewne nie są wszyscy). Pamięć ludzka zawodna, rodzinne więzy już nie takie jak kiedyś, i mało kto pamięta gdzie zginął jego pradziadek, ba czasem nawet dziadek.
Myślicie, że oni nie mieli mrzeń, że nie kochali, nie planowali, nie chcieli szaleć na imprezach?
Byli tacy sami jak my, i mieli naprawdę te same pragnienia, mieli rodziców, mieli dziewczyny.
Pamiętajmy o nich, pokazujmy swoim dzieciom ich nazwiska na tej tablicy, pokazujmy je wszystkim - to tak mało, a może aż tyle...

Zdjęcie przedstawia tabliczkę z żołnierskiego kuferka żołnierza ze Zręcina, z okresu I Wojny Światowej, które przesłał Wojciechowi Żurkiewiczowi Lesław Wilk współzałożyciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Zachęcamy do zwiedzenia tego Muzeum, które mieści się przy ul. Czajkowskiego 92.
Jakub Krzanowski służył w kompanii ciężkich karabinów maszynowych.
Ceny biletów
- Normalny - 10 zł
- Ulgowy (dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna, studenci) - 5 zł
- Bilet rodzinny - 15 zł
- Wstęp wolny: Dzieci do lat 7, kombatanci wojenni, opiekunowie grup zorganizowanych
Cena biletu obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem. Każdy bilet upoważnia do 10% zniżki w restauracji "Oberża", mieszczącej się obok muzeum.
Jurek Szczur
|