Zapewne wielu mieszkańców Zręcina przechodziło ulicą Kapucyńską w Krośnie i wielu z nas zna ten budynek, który stoi obok kościoła kapucynów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest on w pewien sposób związany ze Zręcinem.
Jest to budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego, które powstało z inicjatywy Krośnieńskiego Wydziału Rady Powiatowej w 1874 roku, a Karol Klobassa, Ignacy Łukasiewicz oraz Tytus Trzeciecki wsparli go największymi prywatnymi kwotami. Właśnie, dlatego ich portrety zostały umieszczone na fryzie. Sam budynek wybudowano w latach 1893-1894 wg projektu architekta Adolfa Stapfa.
Pod okapem dachu umieszczony jest fryz sgraffitowy z 1894 roku wykonany przez krośnieńskiego malarza Franciszka Daniszewskiego. Franciszek Daszyński, to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na fryzie widzimy sceny związane z tkactwem, kopalnictwem naftowym oraz portrety wspomnianych osób, ale w dwóch miejscach jest akcent zręciński.
Nie wiele miejscowości doczekało się takiej gloryfikacji, aby zdobiły elementy architektury innej miejscowości. Otóż jeden segment sgraffita poświęcony jest naszej miejscowości i przedstawia centrum Zręcina z 1894 roku, na którym widzimy kościół oraz Szkołę Ludową.

Zręcin

Karol Klobassa ze Zręcina

Ignacy Łukasiewicz Z Chorkówki |